Analiza

Kluby piłkarskie działają jak międzynarodowe przedsiębiorstwa. Jak wygląda Polska na tle Europy [ANALIZA]

9 grudnia 2019, 16:42 /
Kluby piłkarskie działają jak międzynarodowe przedsiębiorstwa. Jak wygląda Polska na tle Europy [ANALIZA]

Piłka nożna jest jednym z najpopularniejszych sportów na świecie, świadczy o tym fakt, że oglądalność spotkań piłkarskich liczona jest w milionach widzów. Rynek o takim potencjale sprzedaży sprawił, że kluby piłkarskie występujące w najlepszych ligach na świecie zbudowały swoje modele biznesowe na wzór dużych przedsiębiorstw. Uwzględniając w nich oprócz wyników sportowych m.in. koncentrację na budowaniu oraz tworzeniu ekosystemu wartości.

W celu przedstawienia szerszego obrazu warto przywołać raport firmy Deloitte Football Money League, która przedstawia zestawienie przychodów największych klubów na świecie za sezon 2017/2018.

Rys.1 Zestawienie przychodów największych klubów na świecie w sezonach 2017/2018 oraz 2016/2017


Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Deloitte Football Money League

Z raportu wprost wynika, że klubami piłkarskimi które w sezonie 2017/2018 uzyskały największy przychód są Real Madryt z wynikiem 750,9 mln EUR (osiągnął jako 1 klub w historii ¾ mld EUR przychodu), FC Barcelona 690,4 mln EUR, ostanie miejsce na podium przypadło Manchesterowi United – 666 mln EUR. Warto zaznaczyć, że czołowa 20 osiągnęła łącznych przychód o wartości 8,4 mld EUR (35,6 mld zł), poprawiając wynik r/r o 6 proc. - jest to ponad trzy razy tyle, ile w 2018 r. wyniósł deficyt budżetowy Polski.

Z punktu widzenia analizy istotnym wydaje się przedstawienie struktury przychodów z najlepszych Lig Europy (Rys.2).

Rys. 2 Struktura przychodów zawodowych klubów piłkarskich w Europie w 2017/2018 roku
 
Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Pieniądze leżą na boisku | Ranking przychodów klubów piłkarskich Raport „Piłkarska liga finansowa – rok 2018”

Bezapelacyjnie angielska Premier Leauge osiąga rekordowe przychody w wysokości 5,4 mld EUR, na drugim miejscu znajduje się Bundesliga z wynikiem 3,2 mld EUR, podium zamyka hiszpańska La Liga – 3,1 mld EUR. Warto zauważyć, że w rozbiciu procentowym największy udział w strukturze (od 39%-59%) przychodów odnotowują transmisje  (kontrakty telewizyjne). Ciekawostką jest fakt, że dzięki nowym kontraktom telewizyjnym  Bundesliga zwiększyła poziom przychodów dzięki czemu uplasowała się na drugiej pozycji.

Polska a Europa – stan gry

Przedstawione powyżej dane dotyczące najlepszych lig europejskich są imponujące. Jednak w zestawieniu z punktu widzenia kibica polskiej piłki nożnej brakuje danych dotyczących rodzimej ekstraklasy.  Należy zadać pytanie jak dużo dzieli polską ligę oraz kluby od czołowych zespołów na świecie.

Rys.3 Zestawienie przychodów 10 klubów ekstraklasy w 2018 roku (mln EUR)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Pieniądze leżą na boisku | Ranking przychodów klubów piłkarskich Raport „Piłkarska liga finansowa – rok 2018” / Kwota przeliczona na EUR według średniorocznego kursu NBP za 2018 rok – 4,26.

W 2018 roku klubem, który finansowo dominuje w polskiej Ekstraklasie była Legia Warszawa z przychodami na poziomie 23,52 mln EUR (100,2 mln zł). Należy zauważyć, że nieudane występy w  europejskich pucharach spowodowały, że przychody z działalności sportowej Legii spadły do poziomu ok. 100 mln zł pierwszy raz od 2013 roku. Porównując polski klub do czołowych zespołów w europie przychodu Legii w stosunku do Realu Madryt czy FC Barcelony wynoszą odpowiednio 3,1% oraz 3,4 przychodów hiszpańskich klubów.

W celu dopełnienia porównania na rys. 4 przedstawiono strukturę przychodów w Ekstraklasie. Wynosi on 123,9 mln EUR (528 mln zł). Porównując liczbę do przychodów 5 najlepszych lig w Europie (Rys.2) przychody Ekstraklasy wynoszą 2,28% Premier Leauge, 3,91% Bundesligi, 4,03% La Ligii, 5,59% Serie A i 7,33% Ligue 1.

Rys.4 Łączne przychody klubów grających w Ekstraklasie w2018 roku (mln EUR)

Źródło: Opracowanie własne na podstawie raportu Pieniądze leżą na boisku | Ranking przychodów klubów piłkarskich Raport „Piłkarska liga finansowa – rok 2018” / Kwota przeliczona na EUR według średniorocznego kursu NBP za 2018 rok – 4,26.

Podsumowanie

Sektor piłki nożnej w Europie przeżywa hossę na co wskazują wyżej przedstawione dane. Nie dziwi więc fakt, że największe kluby budując modele biznesowe czerpią przykłady z międzynarodowych przedsiębiorstw. Należy jednak pamiętać, o fundamentalnej sprawie, żeby klub osiągał wysokie przychody powinien posiadać odpowiedniej klasy piłkarzy, którzy zagwarantują odpowiedni poziom sportowy. Warto zaznaczyć, że skala inwestycji w karty zawodnicze jest porównywalna z bezpośrednimi inwestycjami przemysłowymi. Przychody jakie generuje klub kreowane są pośrednio przez posiadane karty zawodnicze oraz poprzez rozpoznawalność marki klubu. Wzrost marki przekłada się pośrednio na wzrost przychodów ze sponsoringu, reklam oraz biletów w dniu meczowym.

Podane powyżej dane pokazują potencjał jaki drzemie w sektorze piłki nożnej, topowe kluby europejskie potrafią przekuć ogromne zainteresowanie sportem na wartość finansową. Polska Ekstraklasa w porównaniu z czołowymi ligami w Europie stanowi niewielki procent europejskiego rynku. Ekstraklasa posiada potencjał, który odpowiednio wykorzystany przełoży się na sukces sportowy, a co za tym idzie finansowy.

Analiza ortginalnie ukazała się na portalu : www.polishbrief.pl

Materiały:
Igor Perechuda, Wybrane perspektywy wartości firmy na przykładzie klubów piłkarskich we Włoszech;
Deloitte, Football Money League 2018;
Deloitte, Pieniądze leżą na boisku | Ranking przychodów klubów piłkarskich Raport „Piłkarska liga finansowa – rok 2018;
Forbes, Przetasowania wśród najpotężniejszych klubów piłkarskich. Królewscy wracają na tron;

Członek Zarządu. Autor artykułów naukowych oraz raportów eksperckich. Doświadczenie zawodowe zdobywał podczas pracy w polskich i zagranicznych korporacjach , ponadto współpracował z Polskim Instytutem Geologicznym – Instytutem Badawczym, Polską Akademią Nauk – Centrum zastosowań matematyki i inżynierii systemów, Instytutem Sobieskiego. Obecnie związany z Instytutem Jagiellońskim. Kluczowe kompetencje Kamila wpisują się w obszar modelowania matematycznego, analityki biznesowej oraz doradztwa strategicznego.